Relacja z VII Ogólnopolskiej Konferencji Apiterapii
W Kamiannej, 19 października 2024 roku, odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Apiterapii, zorganizowana w Miodowej Klinice. W spotkaniu uczestniczyli specjaliści, naukowcy oraz lekarze zajmujący się apiterapią, którzy dzielili się swoją wiedzą i badaniami z lekarzami, pszczelarzami oraz miłośnikami pszczół i produktów pszczelich.
ORGANIZATORZY
Organizatorami konferencji była Fundacja Po Zdrowie Do Natury, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Polska Fundacja Apiterapii. Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Czesław Siekierski, oraz Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu – Dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS.
PARTNERZY
Partnerami wydarzenia były Miodowa Klinika, Piwniczanka, Radio Kraków, Dobry Tygodnik Sądecki (dts24) oraz Głos Seniora.
Konferencja odbyła się przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
ROZPOCZĘCIE
Uroczyste otwarcie poprowadziła Renata Stelmach, prezes Fundacji Po Zdrowie Do Natury.
WYKŁADOWCY
Wykłady prowadzili Profesor Artur Stojko który mówił o wykorzystaniu produktów pszczelich w współczesnej medycynie, Dr Paweł Ramos przedstawił analizę wpływu podwyższonej temperatury na miody odmianowe przy zastosowaniu wybranych technik analitycznych, Dr Agata Kabała-Dzik poprowadziła wykład o produktach pszczelich w profilaktyce nowotworowej, Dr Joanna Jaworska przedstawiła możliwości zastosowania spektroskopii Magnetycznego Rezonansu Jądrowego w analizie żywności w tym w analizie miodów, Dr Piotr Brukiewicz omówił leczenie ran oparzeniowych ekstraktem z zasklepu czerwiowego, Dr Julieta Kozłowska-Staniczek przedstawiła testy neuropsychologiczne w analizie epidemiologicznej Sepolu, Dr hab. inż. Renata Francik mówiła o bioaktywnych związkach wpływających na terapeutyczne właściwości miodu, a Mgr inż. Marek Zborowski przeprowadził wykład na temat miodu w żywności i dietetyce.
PODSUMOWANIE
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – sala konferencyjna była wypełniona, a po zakończeniu wykładów pojawiło się mnóstwo pytań od słuchaczy. Przekazane informacje spotkały się z uznaniem zgromadzonych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, lekarzom, pszczelarzom, fundacjom, a także władzom lokalnym i regionalnym za obecność i wsparcie wydarzenia. Wyrazy wdzięczności kierowane są również do mediów za relacje z konferencji.
Kamianna, jak zawsze, pozostaje miejscem związanym z miodem i dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu Fundacji Po Zdrowie Do Natury, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu i Polskiej Fundacji Apiterapii Miodowa Klinika czerpie wiedzę i umiejętności aby wspomagać zdrowie produktami pszczelimi.