Szlaki Łącka i okolicy
Szlaki, na które wyruszysz z Łącka
SZLAK ŁĄCKO – KICZNIA – MODYŃ
Modyń 1032 m n.p.m czas przejścia 3 godziny szlak żółty Wypad na Modyń rozpoczynamy w Rynku w Łącku, kierujemy się drogą w kierunku zachodnim do miejscowości Kicznia. Po trasie spotykamy ciekawe, dawne budowle drewniane: domy, stodoły, spichrze…
Możemy także podziwiać piękne sady jabłoniowo-śliwowe, usadowione na zboczach. Dochodzimy do lasu i dalej musimy się wspinać na spiętrzenia Odnogi Modyni. Mijamy przysiółki Kramarzówka, Sośnia, Bukówka, wychodzimy ścieżką na szczyt. Modyń to szczyt górski ze stromymi zboczami , porośniętymi lasami, opadającymi ku dolinom potoków Zalesiańskiego i Jastrzębika oraz Dunajca i Kamienicy.
Ze szczytu Modyni możemy podziwiać przepiękne panoramy na okoliczne góry i lasy. Zejście z Modyni i powrót do Łącka zajmie nam ok. 2,5 godziny.
SZLAK ŁĄCKO – KOZIARZ – CEBULÓWKA, DZWONKÓWKA
Szlak Żółty, czas przejścia 4,5 do 5 godzin.
Wyruszamy z Ryneczku w Łącku, kierujemy się nad rzekę Dunajec, wsiadamy na prom /czynny do 21,00/, przepływamy na drugi brzeg. Ścieżka pnie się stromo wśród lasu na górę Bukowina z licznymi polanami i pojedynczymi zabudowaniami.
Na szczycie góry mijamy kapliczkę, ławki do wypoczynku i oglądania wspaniałych widoków na Gorce i Dolinę Dunajca. Następne podejście na Cebulówkę /738 m n.p.m tj. ok. 4,5 km od Łącka/ skręcamy w prawo i w dół przez las do Okrąglicy Północnej. Tam są pola uprawne i łąki i dzięki otwartym terenom możemy podziwiać widoki na Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Niski a także na Tatry.
Kierujemy się na południe, mijamy polanę, która należy do Brzyny, następnie mijamy Suchy Groń, skręcając w lewo rozpoczynamy wspinaczkę na grzbiet Koziarza /943 m n.p.m/. Potem w stronę Jaworzynki /936m/ docieramy na górę Błyszcz / 945 m n.p.m/, która jest miejscem spotkań oazowych, jest tam ołtarz papieski – postawiony w 2000 r.. Wędrując grzbietem do ostatniego podejścia na Dzwonkówkę / 983 m n.p.m/ – szlak ostro w górę na sam szczyt.
Pod szczytem Dzwonkówki jest cmentarz samobójców Wisielce, oznaczony trzema kopcami kamieni. Z Dzwonkówki spływają do Dunajca liczne potoki.
SZLAK JAZOWSKO – ŁAZY BRZYŃSKIE – KAMIEŃ ŚW. KINGI – PRZEHYBA
Szlak zielony – ponad 10 km- czas przejścia 4 – 5 godzin.
Na szlak wyruszamy z Jazowska, kierujemy się w stronę mostu na Dunajcu. Za mostem skręcamy w lewo droga asfaltową do wsi Łazy Brzyńskie. Mijamy centrum wsi, przysiółek Zawodzie, dochodzimy do domostw w przysiółku Sopatowiec. Tutaj zaczyna się stroma trasa wiodąca na Szczyt Będzikowski / 972 m n.p.m/, przejście tej trasy to ok 7 km od Jazowska.
Na bocznym grzbiecie Będzikówki mamy domostwa wiosek Obidza i Łazy Brzyńskie. Potem skręcamy w prawo na szczyt Jasiennika /1128 m n.p.m/. Następnie docieramy do Kamienia Św. Kingi, który ma ok. 2 m wysokości, znajduje się tam również źródełko i kapliczka Św. Kingi. Z tego stoku możemy podziwiać piękną panoramę Beskidu Wyspowego. Idąc dalej mijamy przełęcz pod Skałką, potem krótkie podejście do Schroniska PTTK na Przehybie.
SZLAK SZCZAWNICA – ŁĄCKO
Szczawnica – Bereśnik – Dzwonkówka – Błyszcz – Koziarz – Łącko
Ten żółty szlak pieszy, zaczyna się na Szafranówce w Szczawnicy (Pieniny), prowadzi na północ przez Beskid Sądecki i kończy się na Modyniu (Beskid Wyspowy). Trasa na około 7h. Idziemy od centrum Szczawnicy, w kierunku Parku Górnego. Warto rozglądać się wokoło, ponieważ towarzyszyć nam będą zarówno obiekty pamiętające koniec XIX wieku, liczne źródełka wody mineralnej (są również wśród nich te ogólnodostępne) oraz wiele tablic z ciekawostkami.
Z miastem związanych jest wiele sławnych postaci. Wśród nich m.in.: Józef Stefan Szalay, dr Józef Dietl czy Adam hrabia Stadnicki. Obecnie jest to urokliwe Uzdrowisko. Warto je poznawać z lokalnymi przewodnikami. Nasz szlak trawersuje górę Bryjarka, która jest jedną z nielicznych wzniesień w polskich Karpatach, która jest zbudowana z andezytu (skała pochodzenia wulkanicznego). Po około godzinnych marszu i przejściu ok. 200m ze szlaku dotrzemy do jedynego na naszej trasie Schroniska PTTK „Pod Bereśnikiem”. Zobaczymy widok na Małe Pieniny, Pieniny oraz Tatry. Warto odwiedzić to schronisko i upamiętnić swój pobyt i wbić pieczątkę do książeczki.
Być może nie każdy wie, że poza dobrze znaną odznaką GOT PTTK (za tą trasę otrzymamy 23 punkty) pieczątki można zbierać również do: odznaki: „Bacówki Edwarda Moskały” (weryfikacja: Waldek, Gazda Bacówki PTTK Jaworzec, Wetlina) oraz Schroniska górskie (Tomasz Biesik – gromadzone dla własnej satysfakcji). Mijamy kilka „żółtych” drogowskazów i po chwili ścieżka nasza powiedzie przez mieszany las bukowo-świerkowy… i taka beskidzka sceneria doprowadzi nas po kolejnych 2h na Dzwonkówkę. Ta nazwa pojawia się na ustach tych, którzy przemierzają Główny Szlak Beskidzki (GSB). Jego czerwone oznaczenie jak magnes przyciąga tych, którzy na własnych nogach chcą przejść ponad 500km polskich Karpatach od Ustronia do Wołosatego. Dzwonkówka jest pierwszą znaczniejszą kulminacją GSB w Beskidzie Sądeckim (patrząc od wschodu).
Nasza trasa ma przebieg południe/północ, więc eksplorację GSB zostawiamy na kolejną wycieczkę. Pilnując żółtych oznaczeń, trasa na tym odcinku ma charakter typowo grzbietowy. Kilkukrotnie pokonamy niewielkie wzniesienia, które zrekompensują przepiękne widoki. Niebawem po lewej stronie zrównamy się z Rezerwatem Pusta Wielka. Nazwa tego rezerwatu to chochlik egzaminacyjny.
Góra o nazwie Pusta Wielka znajduje się w Paśmie Jaworzyny Krynickiej, jednak rezerwat jest właśnie w Paśmie Radziejowej. Idąc wzdłuż ludzkich sadyb, dotrzemy również na Błyszcz (944). Częściej używa się nazwy Błyszcz, nad Dunajcem w Tylmanowej. To bardzo ważne miejsce spotkań rekolekcyjnych Ruchu „Światło-Życie”, zainicjowanego przez księdza Franciszka Blachnickiego w Krościenku nad Dunajcem. Na jedno z takich spotkań 16 sierpnia 1972r. przyszedł ks. Karol Wojtyła. W 2000 roku stanął to ołtarz polowy, który służy nie tylko lokalnej społeczności, ale również pielgrzymującym turystom.
Finałową atrakcją tego szlaku jest wieża widokowa na Koziarzu. Jest ona jedną z 4 tego typu konstrukcji (Magurki, Lubań, Gorc) powstałych z inicjatywy Urzędu Gminy w Ochotnicy Dolnej. Ich korony widokowe wystają znacznie ponad korony drzew. Można więc z nich podziwiać naokoło widok na Beskidy, Tatry i Podtatrze. Przy okazji tej wędrówki można również rozpocząć starania o Zdobycie odznaki „Zdobywca 4 wież” Przed wyruszeniem na szlak, warto ze strony internetowej Urzędu pobrać folder do zbierania pieczątek.
Podziwiając widoki nie tylko z poziomu szyszek świerkowych, ale również później kontynuując wycieczkę, dość szybko w dole zobaczymy zabudowania Łącka. Dunajec przekroczymy kładką rowerową i szlak doprowadzi nas do rynku w Łącku. Z ciekawostek miasta (poza słynnym wysokoprocentowym alkoholem), warto zajrzeć pod kościół parafialny, gdzie zimą 2020/2021 został przeprowadzony przez RDOŚ Kraków remont dachu. Jest to jedna z najbardziej widocznych sposobów ochrony czynnej nietoperzy. Do kolejnego spotkania w Krainie Podkowca. Zuzanna Długosz – Przewodnik beskidzki.